Foto: Burak K Kas sina oled oma II samba tootlusega rahul? Kui ei, siis miks ja kas plaanid välja võtta, et omal käel investeerides paremat tootlust teenida? Küsin (pigem retooriliselt), sest juhtusin lugema üht näoraamatu jutulõimu, kus siunati II sammast ja selle tootlust ning viidati ühele artiklile, kus pank tegi 1217 eurost nelja aasta jooksul 372. Well, that sucks indeed, aga eks see II samba tootlus sõltu eelkõige ikka fondivalikust ning see ei pea tingimata kehv olema. Ühesõnaga mina nii kriitiline ei oleks. Kui ise veits vangerdada, on võimalik täitsa viisakat tootlust teenida. Toon näite.
Mina olen aastate jooksul oma II samba fonde vahetanud järgmiselt: SEB Progressiivne Pensionifond ➔ Swedbank Pensionifond K60 Swedbank Pensionifond K60 ➔ LHV Pensionifond L LHV Pensionifond L ➔ LHV Pensionifond XL LHV Pensionifond XL ➔ LHV Pensionifond Indeks ...ja tänase päeva seisuga on mu II samba keskmine aastane tootlus selline: alates algusest: 6,82 % viimased 10a: 7,09 % viimased 5a: 7,99 % viimased 3a: 10,41 % Nagu näha, siis on fondivahetused ennast õigustanud. Kui võrrelda oma esimest ja viimast fondivalikut, siis on viimane 5x soodsam (jooksvad kulud 0,2%) ja 2x suurema aktsiate osakaaluga (st 100%), mistõttu võib sealt ka suuremat tootlust oodata. Pensionikeskuse andmetel on 23.03.2021 seisuga SEB Progressiivse Pensionifondi viimase 15a keskmine aastane netotootlus 1,71 %. Seega, kui ma oleks ~15a tagasi oma pensioni sinna jätnud, oleks tootlus tõesti üsna nutune jäädes alla ka viimase 15a keskmisele aastasele tarbijahinnaindeksi kasvule. Praeguse tootlusega võib aga täitsa rahul olla ning pensionit välja võtta ma igatahes ei kavatse. Ja mitte ainult tootluse pärast. Esiteks, minu jaoks on II sammas (ok, III ka) by far kõige väiksema halduskoormusega instrument. Teiseks, kuni 2020. a augustini lisas riik mu pensionile iga minu brutopalgast laekunud euro kohta veel 2 eurot juurde. Summaarselt teeb see tänaseks kokku üle 4600 euro maast leitud raha, mis jämedalt võttes lisab tootlusele (alates algusest) otsa veel ~3,3 protsendipunkti. Kolmandaks, ma tunnen end oluliselt kindlamalt, kui mu portfell on mõistlikult hajutatud ning arvestades eeltoodut ei näe ma hetkel II sambas olevatele vahenditele paremat alternatiivi. Muude investeeringutega on seda peamurdmist niigi juba piisavalt :) PS! Oma II samba tootlust saad tšekkida Pensionikeskuse kodulehelt. Selleks vali Minu pensionikonto → Minu päringud → II samba tootlus. Lebo ots. Kui tootlusega rahul ei ole, tasub oma fondivalik kriitilise pilguga üle vaadata. Fondi vahetamine on lihtne ja mingeid kulusid sellega ei kaasne. Pikemalt saad selle kohta lugeda siit.
2 Comments
25/3/2021 17:14:57
Mina ka oma II samba tootlusega rahul ja mõned korrad fondi vahetanud - alustasin Sampo pangas ja nüüdseks Tuleva infeksfondis. Vahepeal olin LHVs.
Reply
26/3/2021 10:46:05
Ilmselt pole see 20% nende jaoks piisav argument. Kusjuures Turu-uuringute AS poolt 2020. a novembris läbi viidud uuringu kohaselt soovib suurem osa vastanutest (39%) raha ise säästa või investeerida, 25% ära tasuda oma laenud, 15% osta kinnisvara ja 13% ostudeks ära kulutada. Võiks arvata, et need, kes raha ise säästa või hoiustada soovivad, ei usalda pensionisüsteemi- või fonde ja need, kes soovivad ise investeerida, loodavad seeläbi paremat tootlust teenida (hoolimata sellest 20%-st, mille nad kaotavad). Ise hoiustamine ei tundu ratsionaalne, aga iseseisvalt investeerimine võib olla täitsa põhjendatud, kui on piisavalt nutikust. Iseasi muidugi, kas on :) Päris huvitav oleks tegelikult 5 või 10 a pärast tulemusi võrrelda. Samuti oleks huvitav teada, mis on nende pensioniplaan, kes kavatsevad osta kinnisvara või ära tasuda oma laenud + kuidas laenude tasumine finantsseisundit parandas. Kui II samba väljavõtmine aitab laenupuntrast välja rabeleda, et saaks puhtalt lehelt alustada, võib see mõningal juhul isegi täitsa mõistlik olla. Aga need, kes niisama ära kulutavad, lähtuvalt oma elus ilmselt põhimõttest "laugh now, cry later" või "parem varblane peos kui tuvi katusel" :)
Reply
Leave a Reply. |
TutvustusRahateemalised mõtlemised ja ütlemised. Arhiiv
December 2021
Kategooriad |